Svět patří Madsovi. Mads Pedersen z týmu Trek-Segafredo je novým mistrem světa v silniční cyklistice

HARROGATE, ENGLAND - SEPTEMBER 29: Arrival / Mads Pedersen of Denmark / Celebration / during the 92nd UCI Road World Championships 2019, Men Elite Road Race a 261,8km race from Leeds to Harrogate 125m / RR / @Yorkshire2019 / #Yorkshire2019 / on September 29, 2019 in Harrogate, England. (Photo by Tim de Waele/Getty Images) z

Na mistrovství světa juniorů v roce 2013 se Mads Pedersen umístil na druhé příčce hned za Mathieu van der Poelem. O šest let později se tito dva cyklisté opět potkali. Tentokrát na mistrovství světa v Harrogate v Yorkshire v roce 2019, kde se utkali o další titul, avšak za jiných okolností.

Favoritem tohoto elitního závodu byl der Poel. A Pedersen? Nepatřil ani k hlavním závodníkům Dánska, mezi nimiž byli cenami ověnčení zkušení cyklisté jako Michael Valgren a Jakob Fuglsang.

Avšak právě van der Poel vzdal závod pouhých 12 kilometrů před cílem. A Mads Pedersen, o němž nikdo nepředpokládal, že by mohl zvítězit, nakonec dorazil k cílové pásce jako první: deštivý závod v Yorkshiru, který přežili jen ti nejhouževnatější, přinesl tomuto teprve 23letému závodníkovi titul mistra světa.

„Je to neuvěřitelné. Když jsem dneska ráno vyjel, vůbec jsem to nečekal. Takový neuvěřitelný den,“ Pedersen hledal slova, kterými by popsal svůj zážitek.

Při sprintu tří cyklistů za vytouženými duhovými proužky se vůbec nezdálo, že by mohl vyhrát. Nicméně na této upršené a chladné 262kilometrové trase byl nakonec Pedersen tím nejodolnějším závodníkem.

Jelikož se zdálo, že skupina jezdců, která byla v čele pelotonu během posledních několika úseků závodu, se nezmění, všichni čekali, že výhercem bude van der Poel. Když to však tento dánský závodník náhle vzdal, nebylo pochyb, že zvítězí Ital Matteo Trentin. Nikoho ani nenapadlo, že by mohl vyhrát mladý Dán Pedersen. Tento talentovaný cyklista již v roce 2018 získal druhou příčku v závodu Tour of Flanders.

„Měli jsme plán, že ke konci mě tým podpoří, tedy Valgren a Fuglsang. Ale nakonec za Poelem a Trentinen nejeli. Nezbývalo mi nic jiného než doufat, že ve sprintu to dám,“ vysvětlil Pedersen.

V posledním úseku bylo v čele závodu pět mužů: van der Poel, Pedersen, Trentin, Stefan Küng ze Švýcarska a Gianni Moscon, díky němuž měla Itálie zdánlivou výhodu. Avšak van der Poel závod nečekaně vzdal na začátku posledního okruhu a Moscon, kterému se sice podařilo znovu se probojovat do vedoucí skupiny, nakonec nezvládl výstup. Zbyla tedy trojice závodníků.

Pedersen měl medajli jistou a všichni čekali, že sprint vyhraje Trentin.

Po šesti a půl hodinové jízdě v příšerných podmínkách byl Pedersen při sprintu v čele skupiny, ale Trentin ho předjel o celou délku kola.

Mladý Dán si však nezoufal.

„Doufal jsem, že když prorazím cílovou pásku, veškerá bolest ustoupí, tak jsem do sprintu vložil vše, co se dalo. Po šesti a půl hodinách na kole je každý jezdec vyčerpaný, takže se může stát cokoli,“ míní Pedersen.

„Celý den jsem musel být ve střehu, abych zůstal v čele závodu. Ale byl to jeden z posledních závodů sezony, takže jsem doufal, že šest a půl hodiny dám a možná budu mít i štěstí. O tomto vítězství sní každý cyklista. A já to dokázal. Je to neuvěřitelné.“

Pedersenovi se na začátku sezony 2019 nedařilo, ale v posledním měsíci si začal víc důvěřovat. Před týdnem Pedersen konečně vyhrál první závod sezony – Grand Prix d’Isbergues.

A jedné deštivé neděle v Horrogate zvítězil podruhé.

About the Author: Trek

Our mission: we build only products we love, provide incredible hospitality to our customers, and change the world by getting more people on bikes.